Achievements
Header image                JNV Barsoor, Dantewada (C.G.)
               e-mail- jnvbarsoor@gmail.com
               Website: www.jnvbarsoor.in
  HOME ::
COME IN TO LEARN & GO OUT TO SERVE
   
         ACHIEVEMENTS        

List of the selected students in Nationals & S.G.F.I.

S.No.
NAME
EVENT
YEAR
PLACE
1
Anita Markam
Volleyball
1996
Chandigarh
2
Geeta Yadav
Volleyball
1996
Chandigarh
3
Viokas Nath
Kho-Kho
1997
Lucknow
4
Poornima Thakur
Volleyball
1997
Mana, Raipur
5
Neelam Mishra
Volleyball
1997
Mana, Raipur
6
Chandralekha Gawde
Handball
1998
Delhi
7
Vikas Nath
Kho-Kho
1998
Delhi
8
Ramesh Nag
Kabaddi
1998
Delhi
9
Poornima Thakur
Volleyball
1998
Visakhapatnam
10
Sarita Fanfare
Volleyball
1998
Visakhapatnam
11
Yogesh Pradhan
Kho-Kho
1998
Visakhapatnam
12
Laxmi Netam
Volleyball
1998
Amrawati
13
Mahesh Bhaskar
Cricket
1999
Chandigarh
14
Seema Netam
Kabaddi
2000
Gwalior
15
Arti Patel
Kho-Kho
2001
Jaipur
16
Jageshwari Poyam
Kabaddi
2002
Lucknow
17
Laxmi Vecco
Kabaddi
2002
Lucknow
18
Laxmi Kashyap
Kabaddi
2002
Lucknow
19
Subhankar Bairagi
Volleyball
2002
Chandigarh
20
Ajay Mandavi
Atheletic
2002
Mandla
21
Thinjoy
Atheletic
2002
Mandla
22
Jageshwari Poyam
Kabaddi
2003
Jaipur
23
Anurag Swar
Kabaddi
2003
Jaipur
24
Anurag Swar
Kabaddi
2004
Bhusawal
25
Chetan Undre
Kho-Kho
2004
Hosangabad
26
Ajay Mandavi
Shot Put
2003
Bangalore
27
Vinita Salam
Kho-Kho
2005
Raibareli
28
Lal Singh (SGFI)
Kho-Kho
2005
Raibareli
29
Jageshwari Poyam
Kabaddi
2005
Gwalior
30
Dhaneshwari Nuriti
Kabaddi
2005
Gwalior
31
Anurag Swar
Kabaddi
2005
Gwalior
32
Bichem
Kabaddi
2005
Gwalior
33
Manglu Ram
Kabaddi
2005
Gwalior
34
Jageshwari Poyam
Kabaddi
2006-07
Nalanda
35
Bichem tati
Kabaddi
2006-07
Nalanda
36
Lal Singh
Kho-Kho
2006-07
Vidisha
37
Amar singh
Kho-Kho
2006-07
Vidisha
38
Chetmani
Kho-Kho
2006-07
Vidisha
39
Chandani
Kho-Kho
2006-07
Vidisha
40
Roshani Netam
Basketball
2006-07
Wardha
41
Shanta Kursam
Basketball
2006-07
Wardha
42
Jyoti Dewangan
Handball
2006-07
Kapurthala
43
Anuj Tirkey
Hockey
2006-07
Sonitpur
44
Sandeep Biswas
Football
2006-07
Sonitpur
45
Roshni Netam
Basket Ball
2007-08
Arnavalam (Kerla)
46
Dhaneshwari
Basket Ball
2007-08
Arnavalam (Kerla)
47
Rajkumar Usendi
Basket Ball
2007-08
Arnavalam (Kerla)
48
Sukku Ram
Basket Ball
2007-08
Arnavalam (Kerla)
49
Sunil Srivatava
Cricket
2007-08
Amravati
50
SujataJumde
Volley Ball
2007-08
Panipat(Hariyana)
51
Neelkanth Sori
Basket Ball
2007-08
Rajnandgaon (C.G.)
52
Sandeep Biswas
Basket Ball
2007-08
Rajnandgaon (C.G.)
53
Payal Rajput
Basket Ball
2008-09
Patiala (Panjab)
54
Bichem Tati
Kabaddi
2008-09
Bhagalkot (Karnataka)
55
Sarita Khudiyam
Kabaddi
2008-09
Bhagalkot (Karnataka)
56
Lal Singh
Kho-Kho
2008-09
Katihar (Bihar)
57
Sujata Jumde
Volley Ball
2008-09
Anathpur (A.P.)
58
Sarita Khudiyam
Kabaddi
2009-10
Lucknow (U.P.)
59
Sohan Kachhlam
Kabaddi
2009-10
Lucknow (U.P.)
60
Devashish Mandal
Hockey
2009-10
Jalandhar
61
Vijendra
Hockey
2009-10
Jalandhar
62
Amit Jha
Cricket
2010-11
Amrawati
63
Ku. Sarita Kudium
Kabaddi
2011-12
Hajaribagh
64
Ku. Sarojini Rega
Kabaddi
2011-12
Hajaribagh
65
Ku. Deepati biswas
Basket Ball
2011-12
Patiyala
65
Ku. Pooja Dhruw
Kho-Kho
2011-12
Patiyala
65
Kamlesh Nishad
Hand Ball
2012-13
Patiyala
65
Manish Netam
Hand Ball
2012-13
Patiyala
65
Sohan Kachlam
Kabaddi
2012-13
Patiyala
65
Chhotu Ram
Kabaddi
2012-13
Patiyala
65
Anil Kunjam
Atheletic
2012-13
Patiyala
65
Fooldhar
Kho-Kho
2012-13
Patiyala
65
Vinod Kaka
Kho-Kho
2012-13
Patiyala
65
Dipti Vishwas
Basket Ball
2012-13
Patiyala
65
Sarojini
Kabaddi
2012-13
Patiyala
65
Sarita Kudium
Kabaddi
2012-13
Patiyala
65
Seema Vetty
Kabaddi
2012-13
Patiyala
65
Archana Sahu
Atheletic
2012-13
Patiyala
65
Soumya
Atheletic
2012-13
Patiyala
65
Madhu
Atheletic
2012-13
Patiyala
65
Madhuri
Kho-Kho
2012-13
Patiyala
65
Kiran
Kho-Kho
2012-13
Patiyala

 

Outstanding Records of the Students in the Various Field :

Name
Selected For
Year
Ms. Shailja Singh
National School of Drama
2004
Ms. Jageshwari
National School of Drama
2005
Pankaj Khosle
London School of Arts
2005
Apurva Nigam
National Level ComputerTest(Second Position in India)
2005
Ms. Parul Shinde
State Level Yugantar Sa Re Ga Ma (Second Position in vocal
2005
Taresh Meshram
N.I.T.
2005
Anjali Gandarla
N.I.T.
2005
Keshav Kawre
N.I.T.
2005
Sanjay Das
N.I.T.
2005
Devendra Mandavi
N.I.T.
2006
Vaibhav Koushik
MBBS
2007
Jay Nag
MBBS
2007
Yogesh Joshi
N.I.T.
2007
Sonam Kunjam
MBBS
2007
Jitendra Nag
N.I.T.
2007
Sonal Mashi
MBBS
2007
Akshay Baghel
MBBS
2007
Chetan Netam
I.I.T.
2007
Neelam Surana
N.I.T.
2007
Gaurav Kureti
N.I.T.
2008
Jalka Vyke
I.I.T. ( ISRO )
2008
Rajshekhar Baghel
I.I.T.
2008
Sachin Sori
N.I.T.
2009
Saurabh Chapdi
N.I.T.
2009
A.V. Pawan
N.I.T.
2009

 

 

 
       
JAWAHAR NAVODAYA VIDYALAYA, BARSOOR
DANTEWADA CHHATTISGARH